Radi vám poradíme od 10:00 do 16:00 na : 0908 134 696 | premiumdog@premiumdog.sk
Smúti za vami šteniatko, keď odídete z bytu? Takto to viete napraviť!
Ak si domov donesiete šteniatko, tak je dobré mu venovať čo najviac zo svojho času. Toto avšak nie je vždy možné, najmä ak chodíte do školy alebo do práce a bývate so psíkom v byte. Môže sa preto stať, že vaše šteniatko bude pri lúčení smutné a bude kňučať či brechať. Ako ho prispôsobiť zmene, že pán nie je nejaký čas doma? Toto sú niektoré z našich tipov!
Skutočná úzkosť z odlúčenia u šteniat je zriedkavá, čiastočne preto, že na rozptýlenie šteňaťa zvyčajne nie je treba veľa. Chutná pochúťka alebo super zábavná hračka im zvyčajne zdvihne náladu v priebehu niekoľkých minút. Takže hneď na začiatku si môžete vydýchnuť, že nie, váš psík netrpí separačnou úzkosťou. Jednoducho mu chýbate. Ako sa to prejavuje? Príznaky nepokoja sú veľmi zrejmé a známe. Váš psík pri odchode kňučí, breše alebo ľudovo „plače“, možno škriabe na dvere alebo znehodnocuje nejaké kusy nábytku. Pre zabezpečenie psychickej pohody Vášho šteniatka a tiež v rámci zamedzenia zničeného nábytku, je dobré mať na pamäti niekoľko rád.
Uistite sa, že má váš psík vlastný kútik
Pes okrem toho, že potrebuje mať vlastný priestor, tak potrebuje mať aj pohodlie. Je dôležité, aby vedel, že je v danom priestore vítaný a má svoj vlastný domček. Ubezpečte sa, či má váš psík dostatočné miesto na pohyb, pohodlný pelech a obľúbené hračky stále po ruke. Rovnako mu môžete vyhradiť miesto aj na obľúbenej deke na pohovke alebo v ďalšej časti domu. Nezabúdajte tiež na pravidelný prísun vody a potravy, ak by sa náhodou stalo, že prídete domov neskôr. Dobrým doplnkom stravy môžu byť aj rôzne maškrty a pamlsky, ktoré vedia niektorých psov zabaviť aj na niekoľko hodín 😊
Hrajte sa veľa so svojím šteňaťom
Viete, čo sa hovorí: Unavené šteňa je šťastné šteňa. U unaveného šteňaťa je tiež väčšia pravdepodobnosť, že zaspí, než by si robilo starosti, že kam ste odišli. Takže pred tým, ako odídete z bytu mu venujte čo najviac času, aby ste ho unavili. Vezmite ho na prechádzku alebo sa s ním intenzívne hrajte. Pri odchode tiež pomáhajú slová na rozlúčku, ako napríklad Vrátim sa alebo Onedlho budem doma. Pri príchode domov sa so psíkom rovnako pohrajte a tak si vytvoríte istý rituál, na ktorý sa bude vždy tešiť.
Nacvičte si krátke odchody
Keď ste z domova vytvorili zábavné útočisko pre svoje šteniatko, tak si pomaly natrénujte odchod. Zo začiatku nech to je len pár minút a postupne ich nechajte na krátky čas osamote a monitorujte ich správanie pomocou kamery pre domáce zvieratá. Prvýkrát choďte preč len na pár minút a keď sa vrátite, tak si vytvorte spoločný program. Keď je vaše šteňa schopné zostať niekoľko minút samé, tak pomaly zvýšte čas, ktorý bude osamote. Po čase si zvykne a naučí sa byť osamote aj niekoľko hodín.
Naučiť sa byť oddelení od svojich milovaných je základnou súčasťou dospievania každého šteňaťa - a pre niektoré je to ťažký prechod. Ale nemajte obavy. Časom by sa vaše šteňa malo naučiť, že sa opäť vrátite domov a spoločne zažijete pekné chvíle.