Dentálna starostlivosť u psov. Na toto nesmiete zabúdať!

Dentálna starostlivosť u psov. Na toto nesmiete zabúdať!

​Umývanie zubov patrí medzi základné hygienické návyky u ľudí a nemali by ste na túto činnosť zabúdať ani u domácich miláčikov! Táto činnosť je rovnako dôležitá aj u psov, preto otázka od veterinára typu - Umývate svojmu psovi zuby? – by vás vôbec nemala prekvapiť. Veď pes už dávno nie je nejaké divé zviera pobehujúce voľne v prírode. Toto ušľachtilé domáce zviera si jednoznačne vyžaduje plus starostlivosť.

 

To, že pes je zviera len tak na von do záhrady alebo na reťaz je už dávno názorom minulosti. Psy sa stali domácimi miláčikmi, ktoré si svoje miesto našli nie len v ľudských srdciach ale aj domácnostiach. Preto potrebujú rovnakú starostlivosť ako každý ďalší člen domácnosti.

 

Kedy začať s dentálnou hygienou u psov?

 

Rovnako ako sa umývanie zubov priúča už malým deťom, tak čistenie zubov by nemalo obísť ani šteniatka. Zo začiatku sa skamaráťte s pocitom, že budete hmatať v psej papuli, respektíve starať sa o chrup. Vytvorte si rituál, kedy budete jemnou detskou zubnou kefkou masírovať ďasná a zuby vášho psíka. Niektoré psy si na toto privyknú a nebudú mať problém s pravidelným čistením zubov. Ak sa vám podarí vytvoriť si nejakú pravidelnosť, tak si z tejto činnosti môžete urobiť rutinu a zábavnú činnosť.

 

 

Čo všetko je účinné na boj pre ochranu psieho chrupu?

 

Na trhu sa nachádzajú aj rôzne prípravky na čistenie zubov, ktoré uľahčia nie len vašu prácu, ale dokonca urobia pre psíkov zážitok. Takými sú napríklad gély, ústne vody a spreje. Niektoré z nich sa primiešavajú do vody alebo do krmiva. Ich účinné látky si dokážu poradiť so zubným povlakom aj nepríjemným zápachom z papule.

 

 

Jednoznačne najväčšiu pomoc predstavuje umývanie zubov zubnou kefkou a zubnou pastou. Jednoznačne musí ísť o mäkkú kefku a nedráždivú príchuť zubnej pasty alebo gélu. Na trhu sú rôzne pasty, ktoré nie sú ochutené a nedráždia psí žalúdok, nakoľko niektoré zložky klasickej zubnej pasty môžu byť pre psov dokonca toxické. Najjednoduchšou a jasnou voľbou tak môže byť zubná pasta alebo gél na umývanie zubov pre psov.

 

Urobte z čistenia zubov zábavu

 

Čistenie zubov môže byť aj zábava! Viete ako? Objavte dentálne maškrty pre psov. Žuvanie, ktoré tieto maškrty podporujú, je totiž veľmi prospešné. Stiera zo zubov povlak a podporuje tvorbu slín. Rozhodnite sa pre také maškrty, ktorých tvar dosiahne aj zadné zuby, ku ktorým je pri čistení ťažší prístup.

Výhodou týchto maškŕt je tiež to, že z nich je nespočetné množstvo. Vášmu psíkovi tak môžete každý týždeň zabezpečiť inú príchuť, tvrdosť alebo tvar, vďaka čomu ho čistenie zubov nikdy neomrzí.

 

Čo urobiť ak sa pri zanedbaných zuboch objavia prvé problémy?

 

Jednou z prvých známok ochorenia zubov a ďasien je zápach z papule. Majitelia psov sa mylne domnievajú, že ide o bežnú vec, no po krátkom čase sa môžu objaviť prvé bolesti ďasien a zubov, kedy pes nebude môcť už ani jesť alebo dokonca bude bez nálady alebo nervózny. So zubným kameňom, ktorý sa vytvoril pri nedostatočnej starostlivosti o psí chrup si nebudeme môcť poradiť žiadnymi domácimi metódami. Jediným riešením v takomto prípade je návšteva veterinára, ktorý stav zhodnotí a na základe toho určí mieru ďalšieho zásahu.

Vo väčšine je dostačujúce aj odstránenie zubného kameňa ultrazvukom, avšak sa môže stať, že kvôli zanedbanej starostlivosti môže váš psík prísť o nejaké zúbky.  

 

 

Pred takýmto zákrokom je potrebné aby psík 12-hodín vopred nekonzumoval žiadnu potravu. Zákrok sa vykonáva v celkovej anestéze a po ňom je potrebná dodatočná starostlivosť. Pri zápale sa môžu nasadiť aj antibiotiká alebo lieky proti bolesti. Psík nebude môcť pár dní konzumovať tvrdú stravu a bude si vyžadovať starostlivosť zo strany majiteľa.

 

Jednoznačne nepočkajte na to, aby sa prejavili prvé problémy so zubami u vášho domáceho miláčika. Prevencia je aj v tomto smere dôležité a veď uznajte, ani nie je náročná!

Odoslať článok známemu   Vytlačiť